Az angiográfia elvégzését többfajta probléma is indokolhatja. Érszűkületek, keringési elégtelenségek, vénás rendellenességek, baleseti vérzés esetén egyaránt indokolt lehet a vizsgálat elvégzése. Ennek tudatában könnyen belátható, hogy egy egészségügyi intézmény mindennapjaiban milyen kardinális szerepet tölt be egy ilyen készülék. A szatmári kórházban augusztus óta újra üzemel a modern elvárásoknak minden szempontból megfelelő, épp ezért igencsak drága angiográfiás készülék, és az intézmény abban a szerencsés helyzetben van, hogy szakemberekkel is rendelkezik hozzá. A kórház csapatát erősíti ugyanis már egy ideje dr. Dutu Bogdan és dr. Paziuc Alexandru is, akiknek munkáját 3 hozzáértő asszisztens is segíti.
A 600 ezer eurós berendezés a Romániai Orvostudományi Akadémia segítségével, egy EU-s pályázat révén került városunk kórházának kardiológiai osztályára. A 25 millió eurós összköltségvetésű projekt révén Románia 17 egészségügyi intézményébe került egy-egy ilyen készülék, ám emellett sikerült kiépíteni egy olyan online rendszert is, ahova befutnak az ország egész területéről a vizsgálati eredmények és akár kutatási anyaggá is válhatnak. Mi több, az egymástól több száz kilométerre levő szakemberek akár virtuális konzíliumot is összehívhatnak a készülékhez tartozó szoftver segítségével egy-egy komplikáltabb eset alkalmával. Sem a betegnek, sem az orvosnak nem kell utaznia egy szakvélemény megszerzéséért –ismertette a készülék és a rendszer előnyeit Deac Radu, az akadémia professzora, ki voltaképp a projekt szülőatyjának is tekinthető.
A sajtótájékoztatón a kardiológiai osztály vezetője, dr. Kurtinecz Melinda is örömének adott hangot a készülék újbóli beüzemelése miatt. Mint elmondta, egy-egy páciens esetében akár életmentő is lehet, ha nem kell őket távolabbi városokba átszállítani egy beavatkozásra, illetve sokkal könnyebben elviselhetőek a megpróbáltatások, ha a beavatkozás „itthon”, a páciens szerettei közelében valósulhat meg. A doktornő optimistán tekintett az előttük álló időszakra bízva abba, hogy a szív- és érrendszeri betegségek miatti elhalálozási arányt sikerül csökkenteni a szakorvosok és a készülék segítségével. Szatmár megye ugyanis ebből a szempontból élen jár az országban, azaz több beteg életét követelik ezek a betegségek nálunk, mint az ország más területein. A készülék egyébként egy héten négy nap üzemel (a két szakember ugyanis csak ennyit tud jelenleg lefedni), viszont jó hír, hogy várólista nincs, a beavatkozásokat azonnal elvégzik. Ennek kapcsán a kórház vezetősége azt is elmondta, a későbbiekben szeretnék növelni a specialisták számát, saját orvosaikat is folyamatosan ismereteik elmélyítésére biztatják, illetve mindent elkövetnek annak érdekében, hogy máshonnan újabb szakembereket is Szatmárnémetibe csábítsanak.